Zapraszamy do zapoznania się z naszymi aktualnościami:
02.03.2020r. Szkolenia z HPLC z cyklu Bioszkolenia
W dniach od 19-21.02.2020r. oraz 24-26.02.2020r. w Parku Przemysłowo-Technologicznym REVITA PARK odbyły się dwie kolejne edycje szkoleń z cyklu: „Chromatografia cieczowa - specjalistyczne szkolenie laboratoryjne”. Pod czujnym okiem prowadząch Pani dr inż. Olgi Długosz-Grochowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pana mgr inż. Michał Kruczka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie kursanci pogłębiali wiedzę z zakresu chromatografii cieczowej.
Pierwszego dnia odbył się wykład, na którym uczestnicy zostali zapoznani z dotyczącymi chromatografii m.in. :
• Budowa oraz zasada działania chromatografu cieczowego.
• Zastosowanie chromatografii cieczowej w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, chemicznym i ochronie środowiska
• Rodzaje układów chromatograficznych (NP-HPLC i RP-HPLC).
• Chromatogram i opisujące go parametry.
• Kolumny chromatograficzne – rodzaje faz stacjonarnych, zastosowanie.
• Fazy ruchome w chromatografii cieczowej - dobór fazy ruchomej, dobór pH, szybkości przepływu, wpływ fazy ruchomej na rozdział związków w HPLC.
• Detektory w chromatografii cieczowej (DAD, FLD, MS) - charakterystyka, budowa zastosowanie.
• Analiza jakościowa i ilościowa (metoda wzorca zewnętrznego, wewnętrznego i dodatku wzorca) w HPLC.
• Metody przygotowania prób do analizy.
• Problemy występujące podczas pracy z HPLC i sposoby ich rozwiązania
W ramach dwóch pozostałych dni szkolenia uczestnicy mieli przyjemność udziału w zajęciach praktycznych, które obejmowały następujące zagadnienia:
Dzień II: oznaczanie zawartości ibuprofenu w preparatach farmaceutycznych
• Omówienie elementów budowy i zasady działania chromatografu cieczowego
• Przygotowanie chromatografu cieczowego do pracy (podłączanie kolumny, przygotowanie fazy ruchomej, kondycjonowanie kolumny)
• Przygotowanie próbki do analizy
• Interpretacja otrzymanych chromatogramów
• Analiza ilościowa metodą wzorca wewnętrznego
• Omówienie wyników badań
Dzień III: oznaczanie zawartości kwasu benzoesowego w kosmetykach lub w żywności (rodzaj analizowanej próbki zależy od uczestnika szkolenia)
• Przygotowanie chromatografu cieczowego do pracy
• Przygotowanie próbki do analizy
• Interpretacja otrzymanych chromatogramów
• Analiza ilościowa metodą krzywej kalibracyjnej
• Omówienie wyników badań
• Test sprawdzający zdobytą wiedzę.
• Dyskusja z udziałem ekspertów na temat problemów i wyzwań w chromatografii cieczowej.
• Zakończenie szkolenia i wręczenie certyfikatów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomyślnego przejścia szkolenia oraz życzymy dalszych sukcesów.
03.02.2020r. Szkolenie z HPLC z cyklu Bioszkolenia - I edycja 2020
Pierwsza edycja szkoleń z cyklu: „Chromatografia cieczowa - specjalistyczne szkolenie laboratoryjne” w roku 2020 za nami. W dniach 29-31.01.2020r. po raz kolejny pod okiem wykwalifikowanej kadry: Pani dr inż. Olgi Długosz-Grochowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pana mgr inż. Michała Kruczka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie kursanci mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu chromatografii cieczowej. Pierwszego dnia szkolenia odbył się wykład, na którym uczestnicy zostali zapoznani z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi chromatografii. W ramach dwóch pozostałych dni szkolenia kursanci mieli przyjemność udziału w zajęciach praktycznych, które obejmowały następujące zagadnienia: „Oznaczanie zawartości ibuprofenu w preparatach farmaceutycznych” oraz „Oznaczanie zawartości kwasu benzoesowego w kosmetykach lub w żywności”. Szkolenie odbyło się w ramach projektu Bioszkolenia.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomyślnego przejścia szkolenia oraz życzymy dalszych sukcesów.
25.01.2020r. Szkolenie z ICP-OES z cyklu Bioszkolenia
W ramach innowacyjnego projektu Bioszkolenia na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego Revita PARK w dniach 23-24.01.2020r. po raz drugi odbyło się specjalistyczne szkolenie laboratoryjne i teoretyczne - „Optyczna spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukowanej ICP-OES.” Szkolenie to miało na celu zaznajomienie Kursanta z możliwościami emisyjnej spektrometrii atomowej ze wzbudzeniem w plazmie.
Pierwszego dnia w ramach zajęć odbyło się seminarium oraz częć praktyczna, na których zostały przedstawione podstawowe wiadomości teoretyczne z zakresu techniki ICP-OES, m.in.:
- Techniki emisyjnej spektrometrii atomowej ze wzbudzeniem w plazmie. Budowa i działanie palnika ICP. Metody wprowadzania próbki do plazmy. Budowa spektrometrów ICP-OES. Analiza ilościowa i efekty przeszkadzające w analizie ICP-OES. Zastosowanie ICP-OES.
- Przygotowanie próbek do analizy: metody przeprowadzania próbek do roztworu, metody zatężania i rozdzielania pierwiastków śladowych ze szczególnym uwzględnieniem ekstrakcji do fazy stałej i typów sorbentów, ekstrakcja sekwencyjna.
- Interpretacja wyników analizy – elementy statystyki, certyfikowane materiały odniesienia.
- Omówienie elementów budowy spektrometru ICP-OES.
- Mineralizacja próbek do analizy.
- Adsorpcja kationowych kompleksów jonów Cd(II) oraz Cu(II) z udziałem 1,10-fenantroliny na kolumnach wypełnionych krzemionką modyfikowaną grupami cyjanowymi.
- Analiza jakościowa i ilościowa w praktyce.
Drugiego dnia szkolenia uczestnicy mieli przyjemność udziału w zajęciach praktycznych, które obejmowały następujące zagadnienia:
- Przygotowanie próbek do analizy.
- Analiza półilościowa próbek.
- Przygotowanie wzorców wielopierwiastkowych do krzywych wzorcowych.
- Utworzenia programu pomiarowego.
- Analiza ilościowa próbek.
- Ocena statystyczna wyników.
- Test sprawdzający zdobytą wiedzę.
- Zakończenie szkolenia i wręczenie świadectw.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomyślnego przejścia szkolenia oraz życzymy dalszych sukcesów.
16.10.2019r. Szkolenia z HPLC z cyklu Bioszkolenia
Piąta edycja szkoleń z cyklu: „Chromatografia cieczowa - specjalistyczne szkolenie laboratoryjne” w tym roku za nami. W dniach 16-18.10.2019r. po raz kolejny pod okiem wykwalifikowanej kadry: Pani dr inż. Olgi Długosz-Grochowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pana mgr inż. Michała Kruczka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie kursanci mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu chromatografii cieczowej. Pierwszego dnia szkolenia odbył się wykład, na którym uczestnicy zostali zapoznani z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi chromatografii. W ramach dwóch pozostałych dni szkolenia kursanci mieli przyjemność udziału w zajęciach praktycznych, które obejmowały następujące zagadnienia: „Oznaczanie zawartości ibuprofenu w preparatach farmaceutycznych” oraz „Oznaczanie zawartości kwasu benzoesowego w kosmetykach lub w żywności”. Szkolenie odbyło się w ramach projektu Bioszkolenia.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomyślnego przejścia szkolenia oraz życzymy dalszych sukcesów.
01.07.2019r. Szkolenie doskonalące – DOKUMENTOWANIE SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ ZGODNEGO Z ISO 9001:2015 realizowane w ramach projektu pt.: ,,INNOVATIVE START”
W dniach 27-28.06.2019 r. w Laboratorium Technik Rewitalizacji i Remediacji ,,RevitaLab” odbyła się druga edycja szkolenia z systemu zarządzania jakością wg ISO 9001.
Szkolenie miało na celu podniesienie kompetencji zawodowych studentów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Szkolenie dotyczyło następujących zagadnień:
• Terminologia stosowana w systemach zarządzania: jakością i środowiskowego,
• Rozwój i struktura norm ISO 9001: 2015 oraz 14001: 2015,
• Interpretacja wymagań normy ISO 9001: 2015 oraz 14001: 2015 pod kątem wymagań dokumentacyjnych,
• Opracowywanie wymagań dokumentacyjnych w standardzie ISO 9001: 2015 oraz 14001: 2015,
• Aspekty środowiskowe – metody i kryteria,
• Opracowanie przykładowych procedur identyfikacji i analizy aspektów środowiskowych, analiza wybranych aspektów zarządzania jakością.
17.06.2019r. Warsztaty chemiczne dla uczniów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych
Dnia 14.06.2019r. w Laboratorium Technik Rewitalizacji mieszczącym się na terenie Parku Przemysłowo - Technologicznego Revita Park po raz drugi odbyły się Warsztaty Chemiczne zorganizowane dla uczniów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Naszymi Gośćmi byli uczniowie klasy trzeciej o profilu chemicznym. Tematyka zajęć dotyczyła dwóch głównych technik analitycznych wykorzystywanych w naszym laboratorium: Chromatografia jonowa (IC) oraz Atomowa Spektroskopia Emisyjna z Plazmą Wzbudzoną Indukcyjnie (ICP-OES). Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wstępu teoretycznego, po którym odbyły się zajęcia praktyczne, które obejmowały podstawowe szkolenie z zakresu obsługi aparatury. Następnie uczniowie mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia analiz chemicznych przygotowanych próbek na specjalistycznym sprzęcie znajdującym się w naszym laboratorium.
07.05.2019r. Szkolenie z HPLC z cyklu Bioszkolenia
W dniach 29-31.05.2019r. na terenie Parku odbyły się trzydniowe warsztaty z zakresu chromatografii cieczowej. To już czwarta edycja szkoleń teoretyczno-praktycznych z HPLC w ramach projektu Bioszkolenia w tym roku.
Organizatorem szkolenia jest Laboratorium Technik Rewitalizacji i Remediacji. Uczestnicy warsztatu zdobywali wiedzę i umiejętności, z zakresu wysokosprawnej chromatografii cieczowej, pod okiem Pana mgr inż. Michała Kruczka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Pierwszego dnia kursanci zostali zapoznani z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi chromatografii. W ramach dwóch pozostałych dni szkolenia uczestnicy mieli przyjemność udziału w zajęciach praktycznych, dzięki którym zdobyli umiejętność obsługi chromatografu oraz interpretacji uzyskanych chromatogramów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomyślnego przejścia szkolenia i życzymy dalszych sukcesów.
04.03.2019r. Szkolenia z HPLC z cyklu Bioszkolenia
W dniach od 20-22.2019r. oraz 25-27.02.2019r. w Parku Przemysłowo-Technologicznym REVITA PARK odbyły się dwie kolejne edycje szkoleń z cyklu: „Chromatografia cieczowa - specjalistyczne szkolenie laboratoryjne”. Prowadzącymi byli Pani dr inż. Olga Długosz-Grochowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pan mgr inż. Michał Kruczek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pierwszego dnia odbył się wykład, na którym kursanci zostali zapoznani z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi chromatografii. W ramach dwóch pozostałych dni szkolenia uczestnicy mieli przyjemność udziału w zajęciach praktycznych, które obejmowały następujące zagadnienia: „Oznaczanie zawartości ibuprofenu w preparatach farmaceutycznych” oraz „Oznaczanie zawartości kwasu benzoesowego w kosmetykach lub w żywności”. Szkolenie odbyło się w ramach projektu Bioszkolenia.
18.02.2019r. Nowość!!! Szkolenie z ICP-OES z cyklu Bioszkolenia
W ramach innowacyjnego projektu Bioszkolenia na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego Revita PARK w dniach 14-15.02.2019r. odbyło się nowe specjalistyczne szkolenie laboratoryjne i teoretyczne - „Optyczna spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukowanej ICP-OES.” Szkolenie to miało na celu zaznajomienie Kursanta z możliwościami emisyjnej spektrometrii atomowej ze wzbudzeniem w plazmie.
Pierwszego dnia w ramach zajęć odbyło się seminarium oraz częć praktyczna, na których zostały przedstawione podstawowe wiadomości teoretyczne z zakresu techniki ICP-OES, m.in.:
Teoria
- Techniki emisyjnej spektrometrii atomowej ze wzbudzeniem w plazmie. Budowa i działanie palnika ICP. Metody wprowadzania próbki do plazmy. Budowa spektrometrów ICP-OES. Analiza ilościowa i efekty przeszkadzające w analizie ICP-OES. Zastosowanie ICP-OES.
- Przygotowanie próbek do analizy: metody przeprowadzania próbek do roztworu, metody zatężania i rozdzielania pierwiastków śladowych ze szczególnym uwzględnieniem ekstrakcji do fazy stałej i typów sorbentów, ekstrakcja sekwencyjna.
- Interpretacja wyników analizy – elementy statystyki, certyfikowane materiały odniesienia.
Praktyka
- Omówienie elementów budowy spektrometru ICP-OES.
- Mineralizacja próbek do analizy.
- Adsorpcja kationowych kompleksów jonów Cd(II) oraz Cu(II) z udziałem 1,10-fenantroliny na kolumnach wypełnionych krzemionką modyfikowaną grupami cyjanowymi.
- Analiza jakościowa i ilościowa w praktyce.
Drugiego dnia szkolenia uczestnicy mieli przyjemność udziału w zajęciach praktycznych, które obejmowały następujące zagadnienia:
- Przygotowanie próbek do analizy.
- Analiza półilościowa próbek.
- Przygotowanie wzorców wielopierwiastkowych do krzywych wzorcowych.
- Utworzenia programu pomiarowego.
- Analiza ilościowa próbek.
- Ocena statystyczna wyników.
- Test sprawdzający zdobytą wiedzę.
- Zakończenie szkolenia i wręczenie świadectw.
28.01.2019r. Szkolenie z HPLC z cyklu Bioszkolenia
W dniach 23-25.01.2019r. odbyła się kolejna edycja specjalistycznego kursu teoretyczno-praktycznego z zakresu chromatografii cieczowej HPLC, w ramach projektu Bioszkolenia.
Organizatorem szkolenia jest Laboratorium Technik Rewitalizacji i Remediacji. Uczestnicy warsztatu zdobywali wiedzę i umiejętności, z zakresu wysokosprawnej chromatografii cieczowej, pod okiem Pana mgr inż. Michała Kruczka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Pierwszego dnia odbył się wykład, na którym kursanci zostali zapoznani z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi chromatografii m.in. :
• Budowa oraz zasada działania chromatografu cieczowego.
• Zastosowanie chromatografii cieczowej w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, chemicznym i ochronie środowiska
• Rodzaje układów chromatograficznych (NP-HPLC i RP-HPLC).
• Chromatogram i opisujące go parametry.
• Kolumny chromatograficzne – rodzaje faz stacjonarnych, zastosowanie.
• Fazy ruchome w chromatografii cieczowej - dobór fazy ruchomej, dobór pH, szybkości przepływu, wpływ fazy ruchomej na rozdział związków w HPLC.
• Detektory w chromatografii cieczowej (DAD, FLD, MS) - charakterystyka, budowa zastosowanie.
• Analiza jakościowa i ilościowa (metoda wzorca zewnętrznego, wewnętrznego i dodatku wzorca) w HPLC.
• Metody przygotowania prób do analizy.
• Problemy występujące podczas pracy z HPLC i sposoby ich rozwiązania
W ramach dwóch pozostałych dni szkolenia uczestnicy mieli przyjemność udziału w zajęciach praktycznych, które obejmowały następujące zagadnienia:
Dzień II: oznaczanie zawartości ibuprofenu w preparatach farmaceutycznych
• Omówienie elementów budowy i zasady działania chromatografu cieczowego
• Przygotowanie chromatografu cieczowego do pracy (podłączanie kolumny, przygotowanie fazy ruchomej, kondycjonowanie kolumny)
• Przygotowanie próbki do analizy
• Interpretacja otrzymanych chromatogramów
• Analiza ilościowa metodą wzorca wewnętrznego
• Omówienie wyników badań
Dzień III: oznaczanie zawartości kwasu benzoesowego w kosmetykach lub w żywności (rodzaj analizowanej próbki zależy od uczestnika szkolenia)
• Przygotowanie chromatografu cieczowego do pracy
• Przygotowanie próbki do analizy
• Interpretacja otrzymanych chromatogramów
• Analiza ilościowa metodą krzywej kalibracyjnej
• Omówienie wyników badań
• Test sprawdzający zdobytą wiedzę.
• Dyskusja z udziałem ekspertów na temat problemów i wyzwań w chromatografii cieczowej.
• Zakończenie szkolenia i wręczenie certyfikatów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomyślnego przejścia szkolenia oraz życzymy dalszych sukcesów.
01.10.2018r. Szkolenie z HPLC z cyklu Bioszkolenia
W dniach od 26 września do 28 września 2018 roku w Parku Przemysłowo-Technologicznym REVITA PARK odbyła się kolejna edycja szkolenia chemicznego pod nazwą: „Chromatografia cieczowa - specjalistyczne szkolenie laboratoryjne”. Prowadzącym był Pan mgr inż. Michał Kruczek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pierwszego dnia odbył się wykład, na którym kursanci zostali zapoznani z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi chromatografii. W ramach dwóch pozostałych dni szkolenia uczestnicy mieli przyjemność udziału w zajęciach praktycznych, które obejmowały następujące zagadnienia: „Oznaczanie zawartości ibuprofenu w preparatach farmaceutycznych” oraz „Oznaczanie zawartości kwasu benzoesowego w kosmetykach lub w żywności”. Szkolenie odbyło się w ramach projektu Bioszkolenia.
01.08.2018r. Nowość!!! Szkolenie z ICP-OES z cyklu Bioszkolenia
W ramach innowacyjnego projektu Bioszkolenia na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego Revita PARK już niedługo odbędą się nowe specjalistyczne szkolenia laboratoryjne i teoretyczne. Tematem szkolenia będzie „Optyczna spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukowanej ICP-OES.” Wykwalifikowana kadra oraz nowoczesny sprzęt gwarantują najwyższej jakości szkolenie. Szkolenia będą odbywały się w małych grupach, co zapewnia ich większą jakość i pełny dostęp do danego sprzętu.
05.07.2018r. Wizyty Studyjne w ramach realizowanego projektu ,,ChiP - Chemia i Praca - Zwiększenie kompetencji w ramach studiów I i II stopnia na kierunku Chemia i Technologia Chemiczna"
W dniu 05.07.2018, w Parku Przemysłowo-Technologicznym RevitaPark odbyły się wizyty studyjne, w których uczestniczyły studentki Wydziału Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wizyty zrealizowano w ramach projektu „CHIP – Chemia i Praca – Zwiększenie kompetencji w ramach studiów I i II stopnia na kierunku Chemia i Technologia Chemiczna”.
Podczas wizyt gościom został przedstawiony schemat funkcjonowania Parku Przemysłowo - Technologicznego, w szczególności Laboratorium Technik Rewitalizacji. Studenci mieli możliwość pracy na optycznym spektrometrze emisyjnym z plazmą wzbudzaną indukcyjnie (ICP-OES, Perkin Elmer). Po zapoznaniu się z budową aparatu i obsługą oprogramowania, wykonali oznaczenia 3 pierwiastków (wapnia, magnezu, ołowiu) w próbce wody wodociągowej, celem sprawdzenia zawartości pierwiastków pożądanych (Ca, Mg) oraz niepożądanych (Pb). Studentom została również przedstawiona budowa chromatografu jonowego (IC, Metrohm) oraz obsługa jego oprogramowania. Również i w tym przypadku studenci wykonali analizę próbki wody wodociągowej, jednakże tym razem na zawartość anionów nieorganicznych (chlorki, fluorki, bromki, azotany(III), azotany(V), siarczany(VI) i fosforany(V)). Na koniec wizyt studyjnych, uczestnicy zapoznali się z zasadami rekrutacji obowiązującymi w Laboratorium Technik Rewitalizacji oraz zmierzyli się na próbę z rozmową kwalifikacyjną.
01.07.2018r. Szkolenie z HPLC z cyklu Bioszkolenia
W dniach 27-29.06.2018r. na terenie Parku odbyły się trzydniowe warsztaty z zakresu chromatografii cieczowej. To już kolejna edycja szkoleń teoretyczno-praktycznych w ramach projektu Bioszkolenia.
Organizatorem szkolenia jest Laboratorium Technik Rewitalizacji i Remediacji. Uczestnicy warsztatu zdobywali wiedzę i umiejętności, z zakresu wysokosprawnej chromatografii cieczowej, pod okiem Pana mgr inż. Michała Kruczka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Pierwszego dnia kursanci zostali zapoznani z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi chromatografii. W ramach dwóch pozostałych dni szkolenia uczestnicy mieli przyjemność udziału w zajęciach praktycznych, dzięki którym zdobyli umiejętność obsługi chromatografu oraz interpretacji uzyskanych chromatogramów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomyślnego przejścia szkolenia oraz życzymy dalszych sukcesów.
04.06.2018r. Praktyki zawodowe
W okresie od 7.05 – 01.06.2018 r. w ramach umowy o współpracę z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Chorzowie cztery uczennice III klasy Technikum o specjalności technik analityk odbywały w naszym laboratorium praktyki zawodowe.
Tematyka praktyk obejmowała następujące zagadnienia:
• Przygotowywanie próbek do analizy (m.in. gleby, wody, kruszywa, paliwo stałe, spoiwo, osady);
• Przygotowywanie odczynników chemicznych stosowanych do analiz;
• Przeprowadzanie analiz chemicznych metodami instrumentalnymi:
- ICP-OES – oznaczenie metali i metaloidów,
- IC – oznaczenie anionów nieorganicznych;
• Przeprowadzanie analiz chemicznych metodami klasycznymi:
- oznaczenie strat podczas prażenia,
- oznaczenie wilgotności,
- oznaczenie zawartości popiołu,
- oznaczenie zawartości części lotnych;
• Analiza i interpretacja otrzymanych wyników;
• Sporządzanie i aktualizacja dokumentacji laboratoryjnej.
30.05.2018r. Szkolenie doskonalące – DOKUMENTOWANIE SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ ZGODNEGO Z ISO 9001:2015 realizowane w ramach projektu pt.: ,,INNOVATIVE START”
W dniach 28-29.05.2018 r. w Laboratorium Technik Rewitalizacji i Remediacji ,,RevitaLab” odbyło się szkolenie z systemu zarządzania jakością wg ISO 9001.
Szkolenie miało na celu podniesienie kompetencji zawodowych studentów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Szkolenie dotyczyło następujących zagadnień:
• Terminologia stosowana w systemach zarządzania: jakością i środowiskowego,
• Rozwój i struktura norm ISO 9001: 2015 oraz 14001: 2015,
• Interpretacja wymagań normy ISO 9001: 2015 oraz 14001: 2015 pod kątem wymagań dokumentacyjnych,
• Opracowywanie wymagań dokumentacyjnych w standardzie ISO 9001: 2015 oraz 14001: 2015,
• Aspekty środowiskowe – metody i kryteria,
• Opracowanie przykładowych procedur identyfikacji i analizy aspektów środowiskowych, analiza wybranych aspektów zarządzania jakością.
28.05.2018r. Szkolenie z HPLC Bioszkolenia
W dniach 23-25.05.2018 odbyła się kolejna edycja specjalistycznego kursu teoretyczno-praktycznego z zakresu chromatografii cieczowej HPLC, w ramach projektu Bioszkolenia.
Organizatorem szkolenia jest Laboratorium Technik Rewitalizacji i Remediacji. Uczestnicy warsztatu zdobywali wiedzę i umiejętności, z zakresu wysokosprawnej chromatografii cieczowej, pod okiem Pana mgr inż. Michała Kruczka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Pierwszego dnia odbył się wykład na którym kursanci zostali zapoznani z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi chromatografii, m.in. :
• Budowa oraz zasada działania chromatografu cieczowego.
• Zastosowanie chromatografii cieczowej w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, chemicznym i ochronie środowiska
• Rodzaje układów chromatograficznych (NP-HPLC i RP-HPLC).
• Chromatogram i opisujące go parametry.
• Kolumny chromatograficzne – rodzaje faz stacjonarnych, zastosowanie.
• Fazy ruchome w chromatografii cieczowej - dobór fazy ruchomej, dobór pH, szybkości przepływu, wpływ fazy ruchomej na rozdział związków w HPLC.
• Detektory w chromatografii cieczowej (DAD, FLD, MS) - charakterystyka, budowa zastosowanie.
• Analiza jakościowa i ilościowa (metoda wzorca zewnętrznego, wewnętrznego i dodatku wzorca) w HPLC.
• Metody przygotowania prób do analizy.
• Problemy występujące podczas pracy z HPLC i sposoby ich rozwiązania
W ramach dwóch pozostałych dni szkolenia uczestnicy mieli przyjemność udziału w zajęciach praktycznych, które obejmowały następujące zagadnienia:
Dzień II: oznaczanie zawartości ibuprofenu w preparatach farmaceutycznych
• Omówienie elementów budowy i zasady działania chromatografu cieczowego
• Przygotowanie chromatografu cieczowego do pracy (podłączanie kolumny, przygotowanie fazy ruchomej, kondycjonowanie kolumny)
• Przygotowanie próbki do analizy
• Interpretacja otrzymanych chromatogramów
• Analiza ilościowa metodą wzorca wewnętrznego
• Omówienie wyników badań
Dzień III: oznaczanie zawartości kwasu benzoesowego w kosmetykach lub w żywności (rodzaj analizowanej próbki zależy od uczestnika szkolenia)
• Przygotowanie chromatografu cieczowego do pracy
• Przygotowanie próbki do analizy
• Interpretacja otrzymanych chromatogramów
• Analiza ilościowa metodą krzywej kalibracyjnej
• Omówienie wyników badań
• Test sprawdzający zdobytą wiedzę.
• Dyskusja z udziałem ekspertów na temat problemów i wyzwań w chromatografii cieczowej.
• Zakończenie szkolenia i wręczenie certyfikatów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomyślnego przejścia szkolenia oraz życzymy dalszych sukcesów.
20.04.2018r. Warsztaty chemiczne dla uczniów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych
Dnia 20.04.2018r. w Laboratorium Technik Rewitalizacji mieszczącym się na terenie Parku Przemysłowo - Technologicznego Revita Park odbyły się Warsztaty Chemiczne zorganizowane dla uczniów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Naszymi Gośćmi byli uczniowie klasy trzeciej o profilu chemicznym. Tematyka zajęć dotyczyła dwóch głównych technik analitycznych wykorzystywanych w naszym laboratorium: Chromatografia jonowa (IC) oraz Atomowa Spektroskopia Emisyjna z Plazmą Wzbudzoną Indukcyjnie (ICP-OES). Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wstępu teoretycznego, po którym odbyły się zajęcia praktyczne, które obejmowały podstawowe szkolenie z zakresu obsługi aparatury. Następnie uczniowie mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia analiz chemicznych przygotowanych próbek na specjalistycznym sprzęcie znajdującym się w naszym laboratorium.
16.02.2018 Oferta dla uczelni
Laboratorium ,,RevitaLab” chętnie nawiąże współpracę z placówkami naukowymi.
,,RevitaLab” to laboratorium, które zwraca szczególną uwagę na rozwój swojego zaplecza naukowo-badawczego. Dlatego też z chęcią nawiązujemy nowe współprace z władzami uczelni w zakresie m.in.:
- wymiany doświadczeń w ramach kształcenia młodzieży,
- przeprowadzania szkoleń, warsztatów i wizyt studyjnych u potencjalnego pracodawcy,
- ruchu naukowego tj. wykłady, udział w konferencjach naukowych, prezentacja aparatury pomiarowej i procesów pomiarowych na stanowiskach badawczych,
- prowadzenia badań zleconych,
- przygotowywania wspólnych projektów badawczych i prowadzenia wspólnych badań,
- działań i przedsięwzięć organizowanych w zakresie transferu technologii i rozwoju działań biznesowych,
- organizowanie staży pracowniczych,
- przygotowywania wspólnych autorskich wykładów,
- udziału w ważnych wydarzeniach organizowanych przez strony,
- innych form współpracy.
Z naszym laboratorium współpracują już takie uczelnie jak: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Politechnika Śląska w Gliwicach.
Jeśli chcesz nawiązać współpracę z naszym laboratorium, skontaktuj się z nami!
Napisz do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
16.02.2018 Oferta naukowo-badawcza
,,RevitaLab” zaprasza do zapoznania się z ofertą badawczą laboratorium.
Dzięki naszym badaniom można stwierdzić czy woda lub teren na którym mieszkasz i prowadzisz działalność jest bezpieczny dla życia i zdrowia!
Laboratorium Technik Rewitalizacji ,,RevitaLab” to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się pracownia analiz chemicznych, świadcząca usługi w zakresie badań wód, gleb, kruszyw, paliw stałych, odpadów, a także ścieków i osadów ściekowych. Nasza oferta skierowana jest do szerokiego grona klientów – począwszy od placówek naukowo-badawczych, biznesowo-badawczych prowadzących badania z zakresu rewitalizacji i remediacji po klientów indywidualnych chcących przeprowadzić badania specjalistyczne.
Do ważniejszych zadań Laboratorium ,,RevitaLab” należy:
- Badanie gleb, gruntów oraz podłoży w zakresie:
- zakwaszania (pH),
- oznaczania zawartości metali i metaloidów (m. in. ołowiu, niklu, kadmu, chromu, manganu, cynku, żelaza, potasu, wapnia, magnezu),
- oznaczania zawartość anionów nieorganicznych (anion: fosforanowy (V), siarczanowy (VI), azotanowy (V), azotanowy (III), chlorkowy, fluorkowy oraz bromkowy),
- oznaczenie zawartości suchej masy gleby i wody w glebie.
- Badanie wód powierzchniowych, podziemnych, leczniczych, przeznaczonych do spożycia, znajdujących się w kąpieliskach oraz ścieków w zakresie:
- zakwaszenia (pH),
- oznaczania zawartości metali i metaloidów (m. in. ołowiu, niklu, kadmu, chromu, manganu, cynku, żelaza, potasu, wapnia, magnezu),
- oznaczania zawartość anionów nieorganicznych (anion: fosforanowy (V), siarczanowy (VI), azotanowy (V), azotanowy (III), chlorkowy, fluorkowy oraz bromkowy).
- Badanie kruszyw w zakresie:
- zakwaszania (pH),
- oznaczania zawartości metali i metaloidów (m. in. ołowiu, niklu, kadmu, chromu, manganu, cynku, żelaza, potasu, wapnia, magnezu),
- oznaczania zawartość anionów nieorganicznych (anion: fosforanowy (V), siarczanowy (VI), azotanowy (V), azotanowy (III), chlorkowy, fluorkowy oraz bromkowy),
- oznaczenie straty prażenia.
- Badanie odpadów w zakresie:
- zakwaszania (pH),
- oznaczania zawartości metali i metaloidów (m. in. ołowiu, niklu, kadmu, chromu, manganu, cynku, żelaza, potasu, wapnia, magnezu),
- oznaczania zawartość anionów nieorganicznych (anion: fosforanowy (V), siarczanowy (VI), azotanowy (V), azotanowy (III), chlorkowy, fluorkowy oraz bromkowy),
- oznaczenie straty prażenia.
- Badanie paliw stałych w zakresie:
- oznaczania wilgotności (całkowitej, analitycznej, przemijającej oraz higroskopijnej),
- oznaczenie zawartości popiołu (w stanie analitycznym, w stanie roboczym),
- oznaczenie zawartości części lotnych (w stanie analitycznym, w stanie roboczym).
- Wynajmowanie sprzętu do prowadzenia badań odwiertowych. W ramach współpracy istnieje możliwość przeprowadzenia przez nasze laboratorium analizy chemicznej pobranej próbki.
Jesteś zainteresowany naszą ofertą?
Wyślij do nas e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń pod nr.: 693 340 760